Царица Кера Тамара е съпруга на османския емир Мурад I Худавен- дигяр (1359-1389).
Дъщеря на цар Иван Александър (1331-1371) от първия му брак, родена към 1340 г. Съпруга на деспот Константин, с когото е изобразена в Лондонското Четвероевангелие (1355-1356).
Според „Безименната българска летопис“ след възкачването на цар Иван Шишман (1371-1395) Мурад I изпраща при него посланици с настояване да получи ръката на сестра му, вероятно вече вдовица. Макар да не желае и да протака известно време, българският владетел е принуден да се съгласи. В Синодика на Българската православна църква по този повод е записано: „На Кера Тамара, дъщеря на великия цар Иван Александър, велика госпожа, съпруга на великия амир Амурат, която му бе отдадена заради българския род. А тя, като отиде там, запази православната си вяра, рода си освободи, живя добре и благочестиво и с мир почина, вечна памет“.
В този книжовен паметник следователно се изразява виждането, че „отдаването“ на принцесата деспотица е необходимост, по неволя. Резонно е да се допусне, че то е наложено от масираната османска експанзия след разгрома на серския деспот Йоан Уг- леша (ок. 1365-1371) и крал Вукашин (ок. 1362-1371) в битката при Черномен (дн. с. Орменион, Гърция) на 26 септември 1371 г. и от пораженията на българите през лятото и ранната есен на 1372 г. в няколко въоръжени сблъсъка.
Указания за това са сведението на Коджа Хюсе- ин (XVII в.), че Мурад I се отправя срещу Румелия и владенията на българския владетел през 773 г. по хиджра (15 юли 1371 – 2 юли 1372), и посочването на царя на България в грамота от 1372 г. на трансилванския воевода вече като съюзник на османците. Пропадането на коалиционния проект за изтласкване на нашествениците от цар Иван Шишман, княз Лазар Хребелянович (1371-1389), деспот Йоан Углеша и крал Букашин, интензивният османски натиск, довел до разгрома на владетелите на България и Сърбия, и загубата на Ихтиман, Самоков и Ямбол с техните области изправят българските управници пред дилемата да дадат отчаян решителен бой или да търсят дипломатически изход. С оглед на черно- менската, чамурлуйската и ямболската катастрофа, на сериозните загуби на територии, ресурси и жива сила и липсата на надеждни партньори те предпочитат дипломацията. Според Лаоник Халкокондил (ок. 1423 – ок. 1487) след претърпените несполуки цар Иван Шишман „проводил пратеници при Мурад и постигнал споразумение да подпише договор, който го задължавал да подкрепя Мурад срещу враговете му. Освен това се съгласил да омъжи една от дъщерите си или сестра си за Мурад“. Предизвиканият от поредицата неуспехи дипломатически демарш на цар Иван Шишман за възпиране на нашествениците завършва с примирие, скрепено с визирания брак на Кера Тамара през 1372 г. По уточнението на Георги Баласчев то е политически съюз и не легитимира ва- салитет на българския владетел спрямо османския емир201. Съвсем алогична е резолюцията на Колин Имбър, че чрез този брак султанът се налага над българското царство.
През блендата на националния романтизъм това решение на цар Иван Шишман може да изглежда недостойно. Ала то е достатъчно прагматично, понеже прекратява набезите на османците, гарантира в известна степен тяхната лоялност и предоставя възможности както за запазването на наличния потенциал, така и за акумулирането на сили, енергия и ресурси.
Диспозицията е, разбира се, далеч от идилията. Но е факт, че български войски не участват в последвалите османски кампании за разлика от гърци и сърби. Има податки, че в пределите на царството са върнати територии, овладени по-рано от завоевателите, може би в знак на добра воля. Ето защо трибуната на българската политическа мисъл през епохата – Синодик на БПЦ – оценява споразумението с иноверците като необходимо и целесъобразно.
Освен с изключителната си красота Кера Тамара е впечатлявала с царствено достойнство и величие. Любима жена на Мурад I, тя запазва своята православна вяра и помага според възможностите и обстоятелствата както на цар Иван Шишман и на България, така и на населението на отдадените й във владение вакъфи.
Кера Тамара е погребана в Бруса редом с османските владетели и господарки. „Гробницата – пише Роза Павлова по сведения на посетилия старата османска столица през 1909 г. П. С. Даскалов – се намирала до самата каменна стена и приличала на стара християнска църква, подобна на църквата „Св. Георги“ в София. Тя била постлана с рогозки. В нея имало два еднакви гроба. Ходжата посочил първия и казал, че тук е погребана българката султанка. По нейно желание гробът бил оставен открит (без надгробен камък във вид на саркофаг). Върху него растяла свежа зеленина, периодично подновявана от млад ечемик“.
Драматичната съдба на принцесата, отдадена на друговерец заради общността й, ала запазила вярата, честта и достойнството си, е инспирирала създаването на цял кръг фолклорни произведения (песни, легенди, предания) на тема „Мурад и Мара“. В тях на преден план неизменно се извежда достолепието на българката, която категорично отхвърля всякакви и несметни облаги, но не отстъпва от своята народност и от православието.
Кера Тамара е изобразена в една миниатюра от Лондонското Четвероевангелие (1355-1356) заедно със сестрите й Кераца Мария и Десислава и с първия й съпруг деспот Константин. „Нейният жив втренчен поглед, коментира Людмила Живкова, е обърнат с интерес към света. Големите тъмни очи гледат спокойно и уверено. Хармоничното лице разкрива пред нас един твърд и устойчив характер на волева и целенасочена натура“. Миниатюрата представя личност с „вътрешно и външно достойнство“.
Източник: bgvladeteli.com
Вижте още от bultimes
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.